BILDER FRÅN KORTKALSONGRALLYT 26 MAJ.

svans1 svans2 svans3 svans4 svans5 svans6 svans7 svans8 svans9 svans10 svans11 svans12 svans13 svans14 svans15 svans16

Klubbens Kortkalsongrally gick av stapeln från Skäggebyns Bygdegård, Svanskog i ett fantastiskt varmt och soligt väder.

Efter en liten frukost var det 23 gammelbilar i alla varianter som körde en sträcka på 6,5 mil från Svanskog mot Åmål och därefter genom Säffle till Ölseruds Bygdegård på Värmlandsnäs. Det var kontroller med frågor och några praktiska utmaningar längs sträckan.  Vid målgången på Ölseruds Bygdegård serverades middag, kakor och kaffe. Det blev trevligt umgänge och därefter prisutdelning. Dagens vinnare blev Fredrik Johansson med fru och deras kartläsare, hunden Bruno .

Det hela avslutades med att klubbens medlem Anders Käll hade visning på Kulturladan i Ölserud.

GBVVs styrelse tackar personalen vid Skäggebyns Bygdegård, Ölseruds bygdegård och Kulturladan för utmärkt samarbete och service.

För ännu fler bilder och filmer hänvisas till klubbens Facebooksida.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *